Question: The ball was thrown with a speed ( v, = 35 m/sec) and directed at an angle (O = 30)with the horizontal. Determine the

The ball was thrown with a speed ( v, = 35 m/sec) 

The ball was thrown with a speed ( v, = 35 m/sec) and directed at an angle (O = 30")with the horizontal. Determine the distance R where the ball hits the slope at B. B PA = 35 m/s 30 R.

Step by Step Solution

3.47 Rating (160 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (2 attachments)

PDF file Icon

635f98888ca17_232862.pdf

180 KBs PDF File

Word file Icon

635f98888ca17_232862.docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!