Question: Q6. You are given a stock S with an initial price of S 0 =$50. Calculate the expected value of a call option C 3

Q6. You are given a stock S with an initial price of S0=$50. Calculate the expected value of a call option C3 written on this stock in time if the call option has a strike price X=$55 and in each period, there is a 50% chance that the stock will rise by 10% and a 50% chance that the stock will fall by 5%.

Hint: Draw a 3-period binomial tree. Find the possible stock prices and the corresponding payoffs for the call option in . The value of the call option in will be the probability-weighted sum of all payoffs of the call option in

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!