Question: Q7: Bob's average golf score at his local course is x = 73.5 from a random sample of 21 rounds of golf. Assume that the
Q7: Bob's average golf score at his local course is x = 73.5 from a random sample of 21 rounds of golf. Assume that the sample standard deviation of these rounds s = 4.8. Construct the 95% confidence interval of Bob's average for all of his golf scores at his local course.
(Keep the answers in 2 decimals)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
