Question: Question 1 1 1 5 points For the circuit in the below figure, x L = 9 . 5 kOhm, x C = 9 kOhm,

Question 11
15 points
For the circuit in the below figure, xL=9.5kOhm,xC=9kOhm,R1=3.6kOhm,R2=5.1kOhm,R3=9.1kOhm,|V1|=30 V phase 0 degrees, and |V2|=30 V phase 140. Use the superposition theorem to determine which of the following is true?
Round up your answer to exactly two decimal points.
Warning: selecting a wrong answer takes marks away.
|ZtV2|=14.17 kOhm (total impedance for V2)
Angle of Zt_V2=-1.95 degrees (total impedance for V2)
|Zt2|=3.64 kOhm (total impedance for V2)
|Zt_V2=7.54kOhm (total impedance for V2)
Angle of Zt_V2=5.81 degrees (total impedance for V2)
None of the answers
Angle of Zt_V2=6.89 degrees (total impedance for V2)
Question 11
15 points
For the circuit in the below figure, xL=9.5kOhm,xC=9kOhm,R1=3.6kOhm,R2=5.1kOhm,R3=9.1kOhm,|V1|=30 V phase 0 degrees, and |V2|=30 V phase 140. Use the superposition theorem to determine which of the following is true?
Round up your answer to exactly two decimal points.
Warning: selecting a wrong answer takes marks away.
|ZtV2|=14.17 kOhm (total impedance for V2)
Angle of Zt_V2=-1.95 degrees (total impedance for V2)
|Zt2|=3.64 kOhm (total impedance for V2)
|Zt_V2=7.54kOhm (total impedance for V2)
Angle of Zt_V2=5.81 degrees (total impedance for V2)
None of the answers
Angle of Zt_V2=6.89 degrees (total impedance for V2)
Question 1 1 1 5 points For the circuit in the

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!