Question: Question 1 1 . A projectile is launched at a velocity of v = 3 0 i + 3 5 j + 4 0 k

Question 11.
A projectile is launched at a velocity of
v=30i+35j+40kms
from the origin of a Cartesian coordinate system, as shown in the figure, where i,j and k are versors aligned with the axes
respectively. After a period of 3 seconds, a laser gun is fired at the projectile from the origin. Calculate the azimuthal angle and the
elevation angle in degrees in which the laser should fire in order to hit the target assuming no air resistance on the projectile. Please
use g=9.81ms2.
The angles and are defined in the figure.
The angles and are defined in the figure.
Enter your answers below in degrees to three significant figures:
:
 Question 11. A projectile is launched at a velocity of v=30i+35j+40kms

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!