Question: Question 1 A worker is exposed to 9 5 d B ( A ) for 3 0 min, 9 0 d B ( A )

Question 1
A worker is exposed to 95dB(A) for 30min,90dB(A) for 3 h , and 85dB(A) for 4 h 30 min . Calculate his noise dose for this 8 h period. Do calculations using both the U.S. and EU standards.
D=100(C1T1+C2T2+dots+CnTn)%
T=82L-905
T=82L-853
Use the editor to format your answer
 Question 1 A worker is exposed to 95dB(A) for 30min,90dB(A) for

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!