Question: Question 1 An electric power plant distributed the generated power evenly through 6 high voltage alternative current overhead line into the grid. After travelling for

Question 1
An electric power plant distributed the generated power evenly through 6 high voltage alternative current overhead line into the grid. After travelling for 160 km , there is a \(6\%\) loss of high voltage at the primary substation. The transformer at the primary substation has a primary coil, N1=2000 turns and secondary coil, N2=200 turns. The output voltage, V2\(=130\mathrm{kV}\) at \(100\%\) efficiency.
a) Determine the primary voltage, V1.
b) Estimate the full voltage, Vo, produced by the power station.
c) Estimate the full power of the power station if the running current, lo \(=100\mathrm{~A}\).
\[
\begin{array}{l}
\mathrm{N}1=2000\\
\mathrm{~N}2=200
\end{array}
\]
Question 1 An electric power plant distributed

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Electrical Engineering Questions!