Question: Question 10 (1 point) You have the following data on a purchase option: t = 6 months; S0 = $ 80; K = $ 70;
Question 10 (1 point)
You have the following data on a purchase option: t = 6 months; S0 = $ 80; K = $ 70; r = 10% per year; d1 = 0.90 and d2 = 0.78. Calculate the value of this call option. NB: Use the table of the normal distribution provided on CLIC.
Question 10 options:
$ 12.45118
$ 12.77001
$ 16.50000
$ 17.56454
$ 13.18172
Question 11 (1 point)
In terms of dividend policy, a company can:
Options for question 11:
distribute irregular and special dividends
pay an amount calculated according to a temporally unstable "dividends / earnings" ratio
distribute a variable amount per share
distribute dividends only after having satisfied their equity investment needs
none of these answers
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
