Question: Question 12 (1 point) Given the following information for a project for year-1: Revenues = $120,000 ; Depreciation = $20,000; Operating costs (Excluding depreciation) =

Question 12 (1 point) Given the following information for a project for year-1: Revenues = $120,000 ; Depreciation = $20,000; Operating costs (Excluding depreciation) = $75,000 ; & Tax rate is: 21%; Calculate the relevant after-tax cash flow for the project for year-1 $23,700 $34,800 $19,750 $39,750 Question 13 (1 point) From the following data, calculate the after tax-cash flow from Project M for year-1: Revenues = 9,000; Total Costs = [Fixed + variable costs] = $4,500 Depreciation for year 1 = $2,000; Tax rate = 34% $1,650 $3,320 $3,650 $2,980
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
