Question: Question 12. A thick 10 m rope that weighs a total of 200 N is hanging over the edge of a cliff. How much work

Question

Question 12. A thick 10 m rope that weighs a
12. A thick 10 m rope that weighs a total of 200 N is hanging over the edge of a cliff. How much work does it take to lift the entire rope up? Hint: Calculate the little bit of work, dW, that it takes to lift a little piece of rope, da, a distance of "a" to the top of the cliff. And note that the little bit of force, dF, on a little piece of rope, dx, is: dF = 20dx. And that's X because df 100 N -da m = 20dx N. 20 m dx W =1000 -10

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Accounting Questions!