Question: Question 18 Calculate a menu item price by using the Gross Profit Approach Gross sales= $2,500,000 per year Total costs of goods sold = 47%

Question 18 Calculate a menu item price by using
Question 18 Calculate a menu item price by using the Gross Profit Approach Gross sales= $2,500,000 per year Total costs of goods sold = 47% Standard food cost = $3.75 Forecasted customer count = 75,000 O $21.42 $25.47 $27.87 $17.56 $29.05

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!