Question: Question 2 . 2 . 1 The following information applies to a V - belt drive transmitting 3 5 kW : a . Effective diameter

Question 2.
2.1 The following information applies to a V-belt drive transmitting 35 kW :
a. Effective diameter of motor pulley =35mm
b. Speed of the motor pulley =825rmin
c. The V-groove angle of the pulley =40
d. Coefficient of friction =0,3
e. Contact angle of the belt =188
f. Mass of the belt =0,98kg per metre length
g. Maximum allowable tension per belt =740N
h. Efficiency =79%
Determine:
2.1.1 The belt speed.
2.1.2 The centrifugal tension.
2.1.3 The input power.
2.1.4 The tension in the tight and slack sides of the belt.
2.1.5 The number of V-belts.
Question 2 . 2 . 1 The following information

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!