Question: Question 2 A 70m long, 3 schedule 40 horizontal commercial steel pipe of with an inlet gauge pressure of 172 kPa is used to transport

Question 2 A 70m long, 3 schedule 40 horizontal commercial steel pipe of with an inlet gauge pressure of 172 kPa is used to transport air. The inlet velocity of the air is 60m/s and it is at 15C. At this pressure and temperature the viscosity is 0.0174CP and y=1.40 (1cP=1103Pa.s) Assuming isothermal flow, calculate; a) The discharge pressure Hint: b) The maximum length of the pipe needed to maintain the inlet conditions a) Trial and error solution, First iteration assume P=130kPa b) Calculate u2=uw=PwVw and find the corresponding L c) E balance 2P1V1P22P12+G2(lnP2P1+di2fL)=0 d) Express the E balance in terms of the ratio u2u1=12=RTP1MMR1TP2MM=P1P2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
