Question: Question 2: If rA=dtdCA=0.2( mold liter.sec) when CA=1mol/ liter. The rate of reaction changes to rA=0.8 (molel liter.sec) when CA=2mol/ liter. What would be the
Question 2: If rA=dtdCA=0.2( mold liter.sec) when CA=1mol/ liter. The rate of reaction changes to rA=0.8 (molel liter.sec) when CA=2mol/ liter. What would be the rate of reaction when CA=10mol/ liter? (Hint: Note that the order of reaction is not given.) [10 points]
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
