Question: QUESTION 23 Consider the following current information for Galaxy Inc:: Output = 200units ATC =$50 What is the total cost of producing 200 units of

QUESTION 23

Consider the following current information for Galaxy Inc::

Output = 200units

ATC =$50

What is the total cost of producing 200 units of output? $10,000

QUESTION 24

Consider the following current information for Galaxy Inc:

Output = 220 units

ATC = $60

What is the total cost of producing 220 units of output? $13,200

QUESTION 25

Using the information and answers from the previous 2 questions, calculate Galaxy's marginal cost of producing between 200 and 220 units of output.

a.$3,000

b.$800

c.$160

d.$200

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!