Question: A circular pile having a diameter of 0.45 m is 10 m long is embedded in a layer of loose sand with unit weight

A circular pile having a diameter of 0.45 m is 10 m long is embedded in a layer of loose sand with unit weight of 17.6 kN/cu.m. Water table exists at a depth 3 m from the ground surface. Saturated unit weight is 20.4 kN/cu.m. Lateral pressure coefficient = 1.15, bearing capacity factor = 79, friction angle = 34 degrees and FS-3.0. Hint: tan(0)=u a. Compute the average effective pressure at critical depth. b. Determine the ultimate load capacity of the pile. c. If the pile is embedded on dense sand, determine the difference in the frictional capacity.
Step by Step Solution
3.54 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
SOLUTION a To compute the average effective pressure at the critical depth we first need to determine the effective ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
