Question: Question 3 4 pts (7) Suppose that, on average, electricians earn approximately u = $54,000 per year in the United States. Assume that the distribution

Question 3 4 pts (7) Suppose that, on average, electricians earn approximately u = $54,000 per year in the United States. Assume that the distribution for electricians' yearly earnings is normally distributed and that the standard deviation is o = $12,000. (ch 7) Given a sample of four electricians, what is the standard deviation for the sampling distribution of the sample mean? 12,000 54,000 6,000 36,000
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
