Question: Question 3. Circuits and Kirchhoff's rules (10 pts) Consider the following circuit: V = ?_ R1 = 40.00 ( R2 = 5.00 0 V2 =

 Question 3. Circuits and Kirchhoff's rules (10 pts) Consider the following
circuit: V = ?_ R1 = 40.00 ( R2 = 5.00 0

Question 3. Circuits and Kirchhoff's rules (10 pts) Consider the following circuit: V = ?_ R1 = 40.00 ( R2 = 5.00 0 V2 = ? 1 = 50.00 mA Ra = 15.00 02 a) Find the terminal voltage of the battery, V. 2 = Vtermial - IR b) Determine the voltage drop V2 across resistor R2. c) Determine the combined resistance R123 and draw the equivalent circuit. Work with this equivalent circuit in what follows. d) Laser safety classification estimates lasers with a power P > ImW can be hazardous even for exposures of less than 0.25 seconds. You are told the above circuit corresponds to a hand-held laser pointer. What is the power it dissipates and should you shine it in your eye? e) A discharged (q = 0) capacitor with a capacitance of 3/F is added in series to the circuit. What is the RC time constant of the circuit? The capacitor is then partially charged. How long does it take for the current I(t) through the resistor to drop to 1/3 of its original value, Io? What is the charge q(t) accumulated on the capacitor after this time

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!