Question: QUESTION 4 Calculate the Economic Order Quantity using the following information: annual demand = 3,000,000, the cost of placing an order = $54 per order;
QUESTION 4 Calculate the Economic Order Quantity using the following information: annual demand = 3,000,000, the cost of placing an order = $54 per order; the carrying cost % = 25% 32863.35 O 72.000 36.000 O 32.864
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
