Question: Question 5 - - / 1 0 An air compressor takes in 1 k g s of air at p 1 = 1 0 0

Question 5
--/10
An air compressor takes in 1kgs of air at p1=100kPa,T1=17C and delivers it at p2=1MPa,T2=600K to a constant-pressure cooler, which it exits at T3=300K at steady state. Heat transfer from the compressor to the surrounding is 20kW. Kinetic, potential energy changes are negligibly small. Air can be modeled as an ideal gas with k=1.4.
What is the heat transfer from the constant-pressure cooler in kW?
129.35
-331.24
-301.35
-129.35
(5)331.24
 Question 5 --/10 An air compressor takes in 1kgs of air

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!