Question: Question 5. Suppose Kean has the following production function and total cost function q=f(K, L)=K 0.5 L 0.5 TC(q) = 100K+10L a) If the price
Question 5. Suppose Kean has the following production function and total cost function q=f(K, L)=K0.5L0.5
TC(q) = 100K+10L
a) If the price of the output equals $10 and in the short-run K is fixed at K=1, how many units of labor should Kean use to maximize his profit? What is his short-run profit when profit is maximized?
b) Based on Kean's profit in a), should Kean produce in the short-run or shut down? Determine his short-run supply decision. (Hint: fixed cost is how much he pays to capital K)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
