Question: Question 6. Consider the information. Quarterly Demand = 4200, 3200, 4600, 3400, for quarters 1,2,3,4, respectively. Production Standard = 250 items/quarter Unit Hiring Cost =
Question 6. Consider the information.
| Quarterly Demand = 4200, 3200, 4600, 3400, for quarters 1,2,3,4, respectively. Production Standard = 250 items/quarter Unit Hiring Cost = $250/FTE Unit Firing Cost = $350/FTE Unit Carrying Cost = $4/item/quarter |
With a beginning annual inventory of 500 and an ending annual inventory of 620, which set of values are correct for a Chase Demand aggregate planning strategy within Solution and Analysis Tables?
|
| Answer A | Answer B | Answer C | Answer D |
| Quarter 1 Production | 4230 | 4190 | 4200 | None of the above |
| Quarter 2 Ending Inventory | 560 | 480 | 500 | |
| Quarter 3 Total Carrying Cost | 2300 | 1900 | 2000 | |
| Quarter 4 FTE Quarterly Requirements | 13.72 | 13.56 | 13.60 | |
| Total Annual Hiring Cost | 2200 | 2200 | 2200 | |
| Total Annual Firing Cost | 3080 | 3080 | 3080 | |
| Total Annual Carrying Cost | 8960 | 7680 | 8000 | |
| Total Annual Cost | 14240 | 12960 | 13280 |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
