Question: Question 8 0 l 1 point A proton enters a parallel plate system moving with an initial velocity of 11208.1 mfs perpendicular to the electric

 Question 8 0 l 1 point A proton enters a parallelplate system moving with an initial velocity of 11208.1 mfs perpendicular tothe electric field. The proton enters at the the positive plate and

the electric field between the plates moves it in the direction ofthe negative plate. The plate separation distance is 18.5 cm and thepotential difference between the plates is 6.9. What is the magnitude of

Question 8 0 l 1 point A proton enters a parallel plate system moving with an initial velocity of 11208.1 mfs perpendicular to the electric field. The proton enters at the the positive plate and the electric field between the plates moves it in the direction of the negative plate. The plate separation distance is 18.5 cm and the potential difference between the plates is 6.9. What is the magnitude of the final velocity of the proton when it hits the negative plate? Round your answer to the nearest whole number Answer: )1 {38050) PHYSICS DATA SHEET Constants Prefixes Used with SI Units Particles Acceleration Due to Gravity Exponential Charge Mass Near Earth..... ...... dig =9.81 m/s2 Prefix Symbol Value Gravitational Constant ...... G =6.67 x 10-1 N.m-/kg2 Alpha Particle... ...:". +2e 6.65 x 10- kg atto .... .. 10-18 Radius of Earth ....". Me = 6.37 x 10 m femto ....... . 10-15 Electron ..... .... =le 9.11 x 10 kg Mass of Earth.... ..... Me = 5.97 x 1024 kg pico.......... p........ 10-12 Proton ..... ....... +le 1.67 x 10 2 kg Elementary Charge ........... e = 1.60 x 10-19 C nano.......... ...... .. 10-9 Coulomb's Law Constant .. k = 8.99 x 109 N.m3/C2 0 micro ...... / ......... 10-6 Neutron...... 1.67 x 10-2 kg Electron Volt ... .... leV = 1.60 x 10-19 J milli....... m...........10-3 First-Generation Fermions Index of Refraction of Air. n = 1.00 centi.... C ...... 10-2 Charge Mass Speed of Light in Vacuum. c = 3.00 x 10 m/s deci......... d......10-1 Electron ..... -le ~0.511 MeV/c2 Planck's Constant ... h =6.63 x 10-34 J.s deka ........... da.... .. 101 h = 4.14 x 10 eV.s ... 102 Positron ..... ~0.511 MeV/c2 hecto ... h..... Atomic Mass Unit ...... u = 1.66 x 10-2 kg kilo ..... K........ 103 Electron neutrino, V....... 0

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!