Question: Question 8 A large cookie company claims the average amount of sodium per cookie is 200 mg. You suspect that the sodium content is different
Question 8
A large cookie company claims the average amount of sodium per cookie is 200 mg. You suspect that the sodium content is different than that, so you take a random sample of 36 cookies and research the nutritional content. You then conduct a hypothesis test that = 200 vs. the alternative that 200.
(b) Which would be the correct decision for your hypothesis test?
A) Reject H0
B) Do not reject H0
(c) A Type I Error in this situation would be:
A) Concluding that 200 when in fact = 200 is true.
B) Concluding that = 200 when in fact 200 is true.
C) Concluding that = 200 when in fact = 200 is true.
D) Concluding that 200 when in fact 200 is true.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
