Question: Question 8 Leanne flicks a grape off the lunch table. If she flicks the grape with a velocity of 0.80 m/s and the table is

Question 8 Leanne flicks a grape off the lunch table. If she flicks the grape with a velocity of 0.80 m/s and the table is 0.85 m high, how long is the grape in the air? Answer: Question 9 A pumpkin is launched horizontally out of a barn during a Fall Festival. If the pumpkin is launched with a velocity of 5 m/s and is in flight for 2.5 seconds, what is the horizontal velocity and acceleration of the pumpkin 1.5 seconds into the flight? Vx=0 m/s, a=0 m/s2 Vx= 20 m/s, a=9.8 m/s2 downward Vx= 5 m/s, a=9.8 m/s2 downward Vx= 5 m/s, a= 9.8 m/s2 in the horizontal direction
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
