Question: QUESTION IV Variance Analysis (8 Marks) The Litton Company has established standards as follows: Direct materials: 3 kg @ $4/kg = $12 per unit Direct
QUESTION IV Variance Analysis (8 Marks)
The Litton Company has established standards as follows:
Direct materials: 3 kg @ $4/kg = $12 per unit
Direct labour: 2 hours @ $8 per hour = $16 per unit
Variable mfg overhead: 2 hours @ $5 per hour = $10 per unit
Actual production figures for the past year are given below. The company records the materials price variance when materials are purchased.
Units produced 600
Direct material used 2,000
Direct material purchased (3,000 kg) $11,400
Direct labour cost (1,100 hrs) $9,240
Variable MOH cost incurrecc $5,720
The company applies variable manufacturing overhead to products on the basis of direct labour hours.
REQUIRED:
1. Compute and name the relevant variances for direct material, direct labour, and variable manufacturing overhead.
2. Which two variances (be specific) would you bring to the attention of management? Explain the impact on profitability. What could have possibly caused these variances?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
