Question: Question Mary, a javelin thrower, claims that her average throw is 61 meters. During a practice session, Mary has a sample throw mean of 55.5
Question
Mary, a javelin thrower, claims that her average throw is 61 meters. During a practice session, Mary has a sample throw mean of 55.5 meters based on 12 throws. At the 1% significance level, does the data provide sufficient evidence to conclude that Mary's mean throw is less than 61 meters? Accept or reject the hypothesis given the sample data below.
- H0:=61meters; Ha:<61meters
- =0.01 (significance level)
- z0=1.99
- p=0.0233
Select the correct answer below:
Reject the null hypothesis because |1.99|>0.01.
Do not reject the null hypothesis because |1.99|>0.01.
Reject the null hypothesis because the p-value 0.0233 is greater than the significance level =0.01.
Do not reject the null hypothesis because the value of z is negative.
Do not reject the null hypothesis because the p-value 0.0233 is greater than the significance level =0.01.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
