Question: Question Nancy, a golfer, claims that her average driving distance is 253 yards. During a practice session, Nancy has a sample driving distance mean of
Question
Nancy, a golfer, claims that her average driving distance is 253 yards. During a practice session, Nancy has a sample driving distance mean of 229.6 yards based on 18 drives. At the 2% significance level, does the data provide sufficient evidence to conclude that Nancy's mean driving distance is less than 253 yards? Accept or reject the hypothesis given the sample data below.
- H0:=253yards; Ha:<253yards
- =0.02 (significance level)
- z0=0.75
- p=0.2266
Select the correct answer below:
Do not reject the null hypothesis because the p-value 0.2266 is greater than the significance level =0.02.
Do not reject the null hypothesis because the value of z is negative.
Do not reject the null hypothesis because |0.75|>0.02.
Reject the null hypothesis because |0.75|>0.02.
Reject the null hypothesis because the p-value 0.2266 is greater than the significance level =0.02.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
