Question: Questions Exercise 09.24 (Population Mean: Sigma Unknown) 1, O Consider the following hypothesis test: Ho: / = 18 Ha: u # 18 A sample of

 Questions Exercise 09.24 (Population Mean: Sigma Unknown) 1, O Consider the

Questions Exercise 09.24 (Population Mean: Sigma Unknown) 1, O Consider the following hypothesis test: Ho: / = 18 Ha: u # 18 A sample of 48 provided a sample mean & = 17 and a sample standard deviation s = 4.5. If necessary, round your answers to two decimal places. Enter negative values as negative numbers. a. Compute the value of the test statistic. X b. Use the t distribution table (Table 2 in Appendix B) to compute a range for the p-value. p-value is between x and X C. At & = 0.05, what is your conclusion? p-value is greater than 0.05, do not reject Ho. d. What is the rejection rule using the critical value? Reject Ho if t is less than or equal to -2.012 or t is greater than or equal to 2.012 v What is your conclusion? do not reject Ho. Hide Feedback Partially Correct

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!