Question: QVI. Given the following data which is collected for a solution prepared by 1.30 g KNO, in 110 g of water in a dear

QVI. Given the following data which is collected for a solution prepared by 1.30 g KNO, in 110 g of water in a dear flask: Initial temperature of solution 2. 22.764 C. The change in temperature AT= -0.81768 C. The slope of the graph between AH vs. molality equals -75 Kcal. Kg/mol. K-39, N Calculate the followings : 4. Heat q 3. The heat capacity C=12 cal/K. 14,0 = 16, HA1 Integral het of solution AH. Differenti beat of solution AHD
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Heat The heat of the solution can be calculated using the following equ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
