Question: R 1 8 4 . The spool has a mass of 6 0 kg and a radius of gyration of k G = 0 .

R184. The spool has a mass of 60 kg and a radius of
gyration of k G =0.3 m. If it is released from rest, determine
how far its center descends down the smooth plane before it
attains an angular velocity of v =6 rad>s. Neglect the mass
of the cord which is wound around the central core. The
coefficient of kinetic friction between the spool and plane
at A is mk =0.2

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!