Question: Randle's material and labor standards are: Direct materials 5 lbs @ $0.80/lb. = $4.00/unit Direct labor .2 hrs @ $10.50/hr. = $2.10/unit Compute the standard
Randle's material and labor standards are:
Direct materials 5 lbs @ $0.80/lb. = $4.00/unit
Direct labor .2 hrs @ $10.50/hr. = $2.10/unit
Compute the standard hours allowed for the production of 45,800 units.
|
|
| 10,960 hours |
|
|
| 9,160 hours |
|
|
| 8,214 hours |
|
|
| 22,900 hours |
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
