Question: Recalling the information from the Botox Patent Monopoly application, inverse demand was p = 800 3750, marginal revenue was MR = 800 - 7500, marginal


Recalling the information from the "Botox Patent Monopoly" application, inverse demand was p = 800 3750, marginal revenue was MR = 800 - 7500, marginal cost was MC : 25, a constant, and quantity is in millions of units. What would happen to the monopoly-optimal price and quantity if the government had collected a specific tax of $50 per vial of Botox? The monopoly-optimal price would be 35D. (round your answer to two decimal places) The monopoly-optimal quantity would be |:| million units. (round your answer to two decimal places)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
