Question: Repeated sampling of a certain production process reveals the average of all sample means = 40 cm, the average of all sample ranges = 0.5
Repeated sampling of a certain production process reveals the average of all sample means = 40 cm, the average of all sample ranges = 0.5 cm. These values are based on a constant sample size of n = 6. The control limits for an R chart are:
A. zero to 2.504
B. zero to 1.002
C. 37.996 to 42.004
D. -1.504 to 2.504
E. none of the above
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
