Question: Rogue Industries reported the following items for the current year: Sales = $3,000,000; Cost of Goods Sold = $1,500,000; Depreciation Expense = $170,000; Administrative Expenses

Rogue Industries reported the following items for the current year: Sales = $3,000,000; Cost of Goods Sold = $1,500,000; Depreciation Expense = $170,000; Administrative Expenses = $150,000; Interest Expense = $30,000; Marketing Expenses = $80,000; and Taxes = $300,000. Rogue's net profit margin is equal to

A. 50.00%.

B. 25.67%.

C. 35.67%.

D. 36.67%.

2. A corporation's operating profit margin is equal to

  • A. EBIT divided by net income.
  • B. EBIT divided by sales.
  • C. sales divided by EBIT.
  • D. net income divided by sales.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!