Question: Rosetta averages 148 points per bowling game with a standard deviation of 14 points. Suppose Rosetta's points per bowling game are normally distributed. Let X=
Rosetta averages 148 points per bowling game with a standard deviation of 14 points. Suppose Rosetta's points per bowling game are normally distributed. Let X= the number of points per bowling game. Then XN(148,14).
If necessary, round to three decimal places.
Provide your answer below:
Suppose Rosetta scores $110$110 points in the game on Thursday. The z-score when $x=110$x=110 is . The mean is .
This $z$z -score tells you that $x=110$x=110 is standard deviations to the left of the mean.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
