Question: Sample mean: x = 2534.9(round to at least 4 decimals) Sample standard deviation:s = 1425.6075(round to at least 4 decimals) Size of your sample:n =

Sample mean: x = 2534.9(round to at least 4 decimals)

Sample standard deviation:s = 1425.6075(round to at least 4 decimals)

Size of your sample:n = 50

Standard error:sx = = 1425.6075/50=201.6114

(Show work, then round to at least 4 decimals)

1)What is your Point Estimate?(round each answer to at least 4 decimals)

For an 84% confidence interval:Point estimate = 2534.9

For an 91% confidence interval:Point estimate = 2534.9

For a 96% confidence interval:Point estimate = 2534.9

2.)

a.For this project, use the link below to find your exact tc

i.Go to https://www.danielsoper.com/statcalc/calculator.aspx?id=10

ii.Type in your degrees of freedom (n-1)

iii.Type in your probability level

1.84% CI will have a probability level of 0.16.

2.91% CI will have a probability level of 0.11.

3.96% CI will have a probability level of 0.06.

iv.You will use the two-tailed answer (not the right-tailed)

For an 84% confidence interval:tc = (round answer to at least 4 decimals)

For an 91% confidence interval:tc = (round answer to at least 4 decimals)

For a 96% confidence interval:tc = (round answer to at least 4 decimals)

3)What is your margin of error?

Show work

(round each answer to at least 4 decimals)

For an 84% confidence interval:E =

For an 91% confidence interval:E =

For a 96% confidence interval:E =

4)What are the confidence intervals?

Show work

(round each answer to at least 4 decimals)

84% Confidence Interval:to

91% Confidence Interval:to

96% Confidence Interval:to

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mathematics Questions!