Question: Sam's Cat Hotel operates 5 2 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for

Sam's Cat Hotel operates 52 weeks per year, 6 days per week, and uses a continuous review inventory system. It purchases kitty litter for $11.70 per bag. The following information is available about these bags.
Demand =90 bags/week
Standard deviation of weekly demand =15 bags
Order cost = $54 per order
Annual Holding cost =27% of cost
Desired cycle-service level =80%
Lead time =3 weeks
(Note : Exclude costs due to Safety Stock for all the questions in this problem)
1.What is the EOQ?
2. What is the time between orders in weeks?
3. What is the z-score for the desired cycle-service level of 80%?
4. What is the Reorder Point?
5. The current on-hand inventory is 320 bags, with no open orders or backorders. An inventory withdrawal of 10 bags was just made. Is it time to reorder?
6. What is the annual total cost if the store currently uses a lot size of 500 bags?
7. What would be the annual cost saved by shifting from 500-bag lot size to the EOQ?
8. Suppose that the weekly demand forecast of 90 bags is incorrect and actual demand averages only 60 bags per week. How much higher will total costs be owing to the distorted EOQ caused by forecast error?
9. Suppose that actual demand is 60 bags but that ordering costs are cut to only $6 by using the internet to automate order placing. However, the buyer does not tell anyone, and the EOQ is not adjusted to reflect this reduction in "S". What is the cost penalty for not updating the EOQ?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!