Question: Saturated water / steam mixture at temperature T = 5 3 7 . 0 9 K flows through a horizontal uniformly heated pipe with diameter

Saturated water/steam mixture at temperatureT=537.09 K flows through a horizontal uniformlyheated pipe with diameter110 mm and length 35 m.
Calculate the total pressure change p = p2- p1over the pipe length when the mass flow rate ofsaturated water at the inlet is 4.5 kg/s and exitthermodynamic equilibrium quality is xex=0.65.
Assume the same water/steam properties everywhere.
Assume wall roughness 0.01 mm.
Neglect the local inlet and outlet losses.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!