Question: Scenario 1: The prevalence (a + c in the table below) of previously undetected diabetes in a population to be screened is approximately 1.5% and
Scenario 1: The prevalence (a + c in the table below) of previously undetected diabetes in a population to be screened is approximately 1.5% and it is assumed that 10,000 persons will be screened.The screening test will measure blood serum sugar content.A value of 180 mg/dl or higher is considered positive.The sensitivity (a) and the specificity (d) associated with this screening are 32.9% and 99.8% respectively. (1 point per box)
+/ 8
Sensitivity (ill) =
a/(a+c) x 100 = 32.9%
Specificity (well) =
d/(d+b) x 100 = 99.8%
Total
people
Disease Present
Disease Absent
Positive tests
(A)True +
A=49.35
(B) False + , Type 1
B=19.7
(A+B) positive tests
A+B=69.05
Negative tests
(C)False -, Type II
C=100.65
(D) True -D=9830.3
(C+D) negative tests
C+D=9930.5,
\.,,T,otal tests
(A+C) Prevalence of Ills = 1.5%
A+C=150
(B+D) Wells =
B+D=9850
10,000
Population
Use Scenario 1 data to calculate your answers to questions 22-26 (10 points)
Points
9.The percentage of false positives among all those without the condition (the Type I Error Rate, or 1 - specificity), or b/(b+d)
1 - specificity = ____%,
or b / (b + d)
/2
10.The percentage of false negatives among all those with the condition (the Type II Error Rate, or 1 - sensitivity), or c/(a +c)
1 - sensitivity = ____%, or c / (a + c)
/2
11.The predictive value of a positive (PPV) test,
or = a / (a + b)
PPV= ____ %
/2
12.The predictive value of a negative (NPV) test,
or = d /(d + c)
NPV= ___%
/2
13.Based on the calculations above, how many false positives and negatives will occur if 100,000 people are screened? (100,000 / 10,000 = 10)
false positives= __/ 100,000 cases
false negatives= __/ 100,000 cases
/2
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
