Question: Scenario Analysis. Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project; price = $1,070 per unit; variable cost = $290 per

Scenario Analysis. Automatic Transmissions, Inc., has the following estimates for its new gear assembly project; price = $1,070 per unit; variable cost = $290 per unit; fixed costs = $4.8 million; quantity = 70,000 units. Suppose the company believes all of its estimates are accurate only to within + / - 15 percent. What values should the company use for the four variables given here when it performs the best case scenario analysis? What about the worst-case scenario? Hint: Use the top part only of the NPV template. Also review the scenario analysis of the presentation within this folder.
Scenario
Pappy's Potato has come up with a new product, the Potato Pet (they are freeze-died to last longer). Pappy's paid $120,000 for a marketing survey to determine the viability of the product. It is felt that Potato pet will generate sales of $725,000 per year. The fixed costs associated with this will be $187,000 per year, and variable costs wil amount to 20 percent of sales. The equipment necessary for production of the Potato pet will cost $835,000 and will be depreicated in a straight-line manner for the four years of the product life (as with all fads, it is felt that sales will end quickly). This is the only intial cost for the production.. Pappy's is in a 40% tax bracket and has a required return of 13 percent. Calculate the payback period, NPV and IRR.

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Finance Questions!