Question: SCM 352 Operations Management Practice Problems Module 2 (A) Productivity Questions Assuming that labor, materials, and energy are the only inputs to produce the product.

SCM 352 Operations Management Practice Problems Module 2 inputoutput (A) Productivity Questions Assuming that labor, materials, and energy are the only inputs to produce the product. Total production =8,000 units; Price =$35 per unit Labor Hours Used =800 hours; Labor Cost =$15 per hour Energy Used =5,000kWh (kilowatt hours); Energy Cost =$5 per kW (kilowatt) Raw Material Cost =$3,500 1. What is the total productivity in "units of output per $ of input"? 2. What is the total productivity in "\$ of output per \$ of input"? 3. What is the Labor productivity in "units of output per hour of labor"? 4. What is the Labor productivity in "\$ of output per hour of labor"? 5. What is the Labor productivity in "units of output per \$ of labor"? 6. What is the Labor productivity in "\$ of output per \$ of labor"? 7. What is the Energy productivity in "units of output per kWh of Energy"? 8. What is the Energy productivity in "\$ of output per kWh of Energy"? 9. What is the Energy productivity in "units of output per \$ of Energy"? 10. What is the Energy productivity in "\$ of output per \$ of Energy"? 11. What is the Raw Material productivity in "units of output per \$ of raw material"? 12. What is the Raw Material productivity in "\$ of output per \$ of raw material
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
