Question: Section B - 60 points. 11. (10 pts) A particle with a total energy of E = 4 eV is moving in the step-function E

Section B - 60 points. 11. (10 pts) A particle with a total energy of E = 4 eV is moving in the step-function E = 4 eV potential shown in the energy diagram below. V, =3 eV V, = 0eV (a) Calculate the ratio between the wavelengths of the particle in the two regions (be sure to indicate which region has the longest wavelength)
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
