Question: select all the correct answers. Select only the correct answers: A M/M/1 system with i=2 and =5 customers per hour has a L = 0.26
select all the correct answers.
Select only the correct answers: A M/M/1 system with i=2 and =5 customers per hour has a L = 0.26 customers, if increases by 1, the system then Wq would decrease. A M/M/1/GD/10 system with ==3 customers/hour, would result in an average of 5 customers in the system. Systems characterized by M/M/S/GD/c/ can have a p> 1 M/D/1/GD/00 / system can be used to model automated machines, where the processing time is fixed. SIRO refers to Service in Random Order, this is rarely used in service systems. A M/M/1 system can be used to model non-exponentially distributed inter-arrival times
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
