Question: SHOW ME THE STEPS: Two thousand students took an exam. The scores on the exam have an approximate normal distribution with a mean =80 points
SHOW ME THE STEPS:
Two thousand students took an exam. The scores on the exam have an approximate normal distribution with a mean =80 points and standard deviation =10 points.
Round your answers to one decimal place.
(a) Calculate the first- and third-quartile scores for this exam.
Q1=
Q3=
b) The middle 50% of the exam scores are between what two values? Enter your answers in increasing order.
The middle 50%of the exam scores are between__ points and__ points.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
