Question: Simple random sampling was used to obtain a sample of n = 130 elements from a population of N = 1,300. The sample proportion was

Simple random sampling was used to obtain a sample of n = 130 elements from a population of N = 1,300. The sample proportion was p = 0.40. (a) Estimate the population proportion. l: (b) Estimate the standard error of the proportion. (Round your answer to four decimal places.) [:1 (c) Develop an approximate 95% confidence interval for the population proportion. (Round your answer to four decimal places.) CM
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
