Question: single sampling plan with N=1000, n=200, c=6 1.What is the probability of 2 nonconforming items in a sample, if the proportion nonconforming in the lot

single sampling plan with N=1000, n=200, c=6

1.What is the probability of 2 nonconforming items in a sample, if the proportion nonconforming in the lot is 3%.?

2. What is the probability of 4 nonconforming items in a sample, if the proportion nonconforming in the lot is 4%?

3.What is the probability of accepting a lot when a sample has 3 or less nonconforming items, if the proportion nonconforming in the lot is 1%?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related General Management Questions!