Question: SiO2 + 2CO = Si + 2CO2 Calculate the Pco/Pco ratio that stabilizes the reaction at 1750 C. At this temperature 80% CO and 20%

SiO2 + 2CO = Si + 2CO2 Calculate the Pco/Pco ratio that stabilizes the reaction at 1750 C. At this temperature 80% CO and 20% Show and explain by calculating whether SiO2 can be reduced in a CO2-containing environment. Si + O2 = SiO2 GT = -907100 + 175 T C + O2 = CO2 GT = -394100 0.84 T C + O2 = CO GT = -111700 -87.65 T

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!