Question: sol Q2. For a reaction between sodium hydroxide (0.1M,850ml) with ethyl acetate (0.1M,850 ml ) in a batch reactor at 50C, use the data below

 sol Q2. For a reaction between sodium hydroxide (0.1M,850ml) with ethyl

sol

Q2. For a reaction between sodium hydroxide (0.1M,850ml) with ethyl acetate (0.1M,850 ml ) in a batch reactor at 50C, use the data below to find: ( 20 points) 1. Reaction rate constant. 2. Conversion. 3. Arrhenius equation, if (K=0.063 at 20C,K=0.158 at 30C,K=0.271 at 40C) where R=8.314J/mol.K. NaOH+CH3COOC2H5CH3COONa+C2H5OH Fig (1): concentration of sodium hydroxide vs. conductivity at 50C. Fig (2): concentration of sodium acetate vs. conductivity at 5OC

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemical Engineering Questions!