Question: Solve the investment allocation problem for Jane and Mark. Their wealth is 1 Mln . The risky asset returns 2 0 % with probability p

Solve the investment allocation problem for Jane and Mark. Their wealth is 1 Mln. The risky asset returns 20%
with probability p
and 4%
with probability 1p
, while the riskless asset gives an interest of 5%
. Jane has an utility function UJ(WJ)=10+3ln(WJ)
, while Mark has an utility function UM(WM)=5+5ln(WM)
.
Find the optimal allocation of an investment in the risky and in the riskless asset for Jane and for Mark.
Is it the absolute or the relative risk aversion that explains your findings in the question above
If we set the p=1/2
, do you expect Jane and Mark to invest more or less in the risky asset, compared to investors characterised by a CRRA utility with parameters of risk aversion \eta =3
and \eta =2
?
What is the minimum value of the probability p
that makes Jane invest a positive share in the risky asset? And what is this probability for Mark?
What is the critical value of the probability p
for Jane to start borrowing money at the risk-less interest rate in order to invest WR>W
in the risky asset? And for Mark?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!